Funchal

Funchal je hlavním městem ostrova Madeira a rozkládá se na ploše 75,7 km2. Samotný název hlavního města pochází pravděpodobně od slova funcho, což ve volném překladu do češtiny znamená fenykl. Právě tato velmi aromatická bylina na pobřeží roste velmi hojně. K založení města došlo v roce 1421. Tehdy se prakticky jednalo ještě o osadu, na město byla tato osada povýšena až roku 1508.

Hlavní město Madeiry i díky velmi bohaté historii nabízí spoustu krásných památek. Nejstarší církevní stavbou na celé Madeiře je kaple Santa Catarina, která leží v úplném centru města ve stejnojmenném parku. Dalším krásným kostelem je například klášter Santa Clara. Zapomenout nelze ani na katedrálu Sé, která vznikla již na konci 15. století. Město ve středověku poměrně rychle bohatlo, což vedlo k nájezdům různých pirátů. Právě proti těmto nepříjemným lupičům byly na okraji města zbudovány celkem 4 pevnosti. První z pevností je Fortaleza do Pico, jež vznikla již na počátku 17. století a v současné době ji vlastní portugalské námořnictvo. Druhou pevnost představuje Forte do Ilhéu, stojící na ostrůvku v místech, kde se nachází dnešní přístavní molo. Třetí pevností je palác São Lourenço pocházející z 16. století. V současnosti v něm má místo armáda některé z městských úřadů. Poslední pevnost se jmenuje Forte de São Tiago, která slouží jako muzeum moderního umění. Hlavní město Funchal je charakteristické také nádhernou přírodní scenérií, která se vyznačuje krásnými plážemi, ze kterých stoupají kopce až do výšky 1200 metrů. Městem protékají celkem tři potoky, které pramení právě v horách nad ním.

Krásně si lze prohlédnout celé město z přístavního mola. V současnosti v samotném přístavu lze vidět jak nákladní lodě, tak i zaoceánské parníky. Jako hlavní uzel již ale přístav dávno neslouží. Hlavní třída ve Funchalu se jmenuje Avenida Arriaga. Nepřehlédnutelná je zejména socha objevitele Madeiry Joao Goncalvese Zarca, která stojí hned vedle centrální banky. Hlavní třída je typická především velkým množstvím květin. Doporučit lze na hlavní třídě zejména The Old Blandy Wine shop, v němž si mohou zákazníci koupit to nejkvalitnější ostrovní anebo portugalské víno. K odpočinku v hlavním městě láká především Park da Cidade, v němž bylo vyhloubeno jezero a vytesáno několik soch.

Hlavní město Madeiry láká také nádhernou batanickou květinovou zahradou Jardim Botanico. Kromě rostlin z celého svět tady lze spatřit i zajímavé druhy ptáků. Lákavá je také takzvaná Jeskyně milenců v severní oblasti zahrady. Jinak pro zajímavost, v hlavním městě se narodil například rakouský císař Karel I. anebo fotbalista Cristiano Ronaldo!

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist