Madeira a její počasí

Ostrov Madeira bývá nazýván Ostrovem věčného jara, což už samo o sobě vypovídá o tom, jaké zde panuje v průběhu roku počasí. V průběhu roku na Madeiře bují veškerá vegetace, a tak si zde člověk nachází prakticky pořád v přírodě. Prakticky po celý rok se dá na Madeiře podnikat různé výlety do hor a vrcholové túry. Počasí je většinou slunečné, nicméně s nějakou tou přeháňkou turisté počítat musejí. Běžně se stává, že když je v některých částech ostrova jasná obloha, tak v jiných je polojasno a oblačno.

Madeira je ostrovem, na němž se lze setkat s takzvanou výškovou pásmovitostí. Děje se tak hlavně díky tomu, že vrcholky hor na Madeiře se šplhají nad 1000 metrů nad mořskou hladinu. Turisté musí počítat s tím, že počasí a zejména teploty budou v různých výškových pásmech rozdílné. Ve výškách do 200 metrů nad mořem panuje na Madeiře tropické klima, které se vyznačuje vysokou vlhkostí a slunečnými dny. V těchto oblastech místní lidé pěstují různé tropické rostliny, které by se v jiných nadmořských výškách vypěstovat nepodařilo. Ve výškách přesahujících 200 metrů nad mořem a sahajících do 400 metrů panuje klima subtropické. Dalším pásmem je to, které se pohybuje od 400 do 700 výškových metrů. Pěstují se tady zejména plodiny typu vinné révy, třešní či jablek. Tato nadmořská výška je také typická rozlehlými náhorními plošinami plnými pasoucích se ovcí. Madeira je poměrně silně ovlivňována teplým Golfským proudem, což má za následek celkem konstantní teploty v průběhu celého roku.

Z pohledu srážek je na tom Madeira pochopitelně také v oblastech letovisek poměrně spoře. Tak například ve Funchalu napadne přes léto 600 milimetrů srážek. Na horských hřebenech je ovšem úhrn srážek až trojnásobně vyšší.

Léto na Madeiře je poměrně horké, teploty se šplhají mnohdy až k 40 stupňům Celsia. Najít na pláži touto dobou stinné místo je prakticky nemožné. Pokud se ale turisté vydají do hor, tak se mohou příjemně osvěžit. Jarní madeira je plná květů a nádherných vůni. Moře bývá už mnohdy teplé, takže se dá bez problémů koupat. Spousta lidí také volí výlet na tento krásný ostrov na podzim. Koupání je touto dobou taktéž ještě možné, přičemž teploty přes den klesají na nějakých 20 až 25 stupňů Celsia. Zimní období je na Madeiře poměrně upršené, nicméně teploty neklesnou pod 15 stupňů. Zima je tak poměrně příjemným obdobím k objevování ostrova spíše z turistického pohledu. Ve vysokých nadmořských výškách se na Madeiře objevuje přes zimu i sníh!

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist