Praktické informace

Z pohledu jazykové vybavenosti by vám při návštěvě Madeiry měla stačit angličtina. Pokud turisté vesměs nehodlají opustit pobřeží, tak se anglicky až na výjimky domluví bez problémů. Oficiálním jazykem na Madeiře je logicky portugalština. Dorozumět se ovšem dá i španělsky. Právě španělština turistům poměrně usnadní život, jelikož většina nápisů lze díky ní přečíst. S trochou štěstí se dá na Madeiře domluvit i německy a francouzsky. Čas na Madeiře odpovídá přesně časovému pásmu Velké Británie. Oproti České republice je posunut o hodinu dopředu. Zásuvky v hotelech a ubytovacích zařízeních jsou stejné jako v České republice, je v nich tedy napětí 220 V. Madeira je z pohledu energetické náročnosti schopna fungovat pouze na základě vlastních energetických zdrojů. Těmi jsou jak elektrárny větrné, tak i vodní.

Co se týká pitného režimu, tak ten je třeba pečlivě dodržovat, jelikož místní teploty jsou poměrně vysoké. Vodu můžete pít klidně v hotelech, jelikož je pitná. Pokud bude turistům připadat tato voda slanější, tak není problém si zakoupit vodu balenou. Vydají-li se návštěvníci Madeiry do obchodů, tak asi nejcharakterističtějšími supermarkety jsou Modelo a Pungo. Ceny za potraviny jsou o něco vyšší než v České republice. Otvírací doba obchodů se pohybuje mezi 7 a 19 hodinou. Polední pauzu mají obchody mezi 13 a 14 hodinou. Turistické obchůdky a velké supermarkety mají otevřeno mnohdy i později do noci. Ze suvenýrů, které se nejčastěji z Madeiry vozí, je třeba zmínit hlavně nádherné proutěné košíky a jiné nádoby anebo tradiční portugalská vína. Na Madeiře se také poměrně často konají také květinové trhy. Koupit se tady dají zejména tradiční strelicie, kaly a orchideje.

Madeira je velmi bezpečným ostrovem. Bezpečno je hlavně ve městech, na plážích i v horách. Na osobní věci je ale přesto lepší si dát pozor. Ideální je zanechání dokladů a cenností v hotelovém trezoru. Samotní obyvatelé Madeiry jsou velmi příjemné lidé, kteří jsou sice zpočátku poměrně nepřístupní, nicméně při neustálém přílivu turistů se nelze divit. Portugalské zdravotnictví je na poměrně vysoké úrovni, takže při nějakých problémech jsou turisté profesionálně ošetřeni. K cestě na Madeiru není nutné žádné speciální očkování. Ideálním se jeví připojištění na cesty. Návštěvník tohoto ostrova by měl být srozuměn s tím, že pokud bude mít zdravotní problémy, tak nebude muset platit pouze v případě, že půjde o naprosto neodkladnou záležitost za předpokladu připojištění. Lékárny jsou na Madeiře označeny zeleným křížem a mají otevírací dobu od 7 do 19 hodin.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist